Costa Blanca - Wybrzeże Hiszpanii

Costa Blanca

Widokówka-esencja pochodząca z regionu Costa Blanca powinna zawierać tak charakterystyczne elementy, jak monumentalne góry, plaże z czystym, wręcz białym piaskiem, morze o barwie szafiru, okazałe miasta, a wszystko to mogłoby być osnute gorącym, hiszpańskim powietrzem, które sprawia, że wskazówki na zegarze poruszają się wolniej.

W poszukiwaniu regionu, jakim jest Costa Blanca, podróżnik powinien skierować swój wzrok na wschodnią część Półwyspu Iberyjskiego. Interesować go będzie hiszpańskie wybrzeże o długości ponad 240 km, rozciągające się pomiędzy miejscowościami Denia a Torravieja w prowincji Alicante.

Na Costa Blanca panuje klimat śródziemnomorski, a średnia roczna temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza. Najcieplejszy okres panuje w miesiącach od czerwca do września, gdy średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 25 stopni Celsjusza lub więcej.

Miasteczka na Costa Blanca

Turyści, którzy wybierają Costa Blanca jako cel swoich wakacji, najczęściej podróżują na miejsce drogą powietrzną. Portem lotniczym obsługującym najwięcej pasażerów jest obiekt położony w pobliżu miejscowości Alicante, będącej również największym kurortem tego regionu. Nad miastem góruje majestatyczna bryła Castillo de Santa Bárbara, zamku wzniesionego w IX wieku przez Muzułmanów. Oprócz walorów historycznych, budowla stanowi doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama na Morze Śródziemne.

Zabytki Costa Blanca

Na północ od Alicante znajduje się Benidorm, miasto powstałe z myślą o turystach, którzy na wakacjach pragną dobrze się pobawić. Na gości z całego świata czeka ponad 800 pubów i klubów. Nie oznacza to jednak, że z pobytu w Benidorm nie będą usatysfakcjonowani wielbiciele rajskich widoków. Tych można doświadczyć stając na Punta Calfani, balkonie widokowym wybudowanym na szczycie klifu.

Innymi, równie popularnymi kurortami w regionie Costa Blanca są Altea, Moraira, Elche.

Czy wiesz…

– ze względu na ilość hoteli i niezliczone możliwości rozrywek, Benidorm bywa nazywane „Europejskim Las Vegas”,
– Alicante, w czasach starożytnych za panowania Rzymian, było znane jako Lucentum.

Region Costa Blanca jest znany turystom z całego świata, coraz chętniej odkrywają go również Polacy. Z pewnością swój wkład w popularyzację zachodniego hiszpańskiego wybrzeża mają biura podróży, oferujące wakacje last minute na Costa Blanca.