Minorka - hiszpańska wyspa

Minorka

Minorka to druga co do wielkości wyspa archipelagu Balearów, a zarazem najspokojniejsza wysepka Morza Śródziemnego. Przez długi czas pozostawała w cieniu Ibizy czy Majorki, jednak w ostatnich latach zyskuje na popularności. Ze względu na niezwykłe bogactwo przyrodnicze i zabytki, coraz więcej osób decyduje się spędzić swój urlop właśnie w tym miejscu.

Niesamowite bogactwo Minorki

Powierzchnia Minorki wynosi 702 kilometry kwadratowe, a jej długość sięga 45 kilometrów. Dzięki położeniu wyspy w strefie klimatu śródziemnomorskiego, osoby przebywające na Minorce mogą cieszyć się naprawdę gorącym latem. Słońce świeci tu niemal 12 godzin dziennie. Minorka może poszczycić się przede wszystkim naturalnymi krajobrazami, pięknymi plażami czy historycznymi zabytkami. Wyspa wolna jest od zatłoczonych kurortów czy zniszczonych obszarów, zamiast tego oferując malownicze klify czy miejsca warte zwiedzania. Większość terenów wyspy została ogłoszona rezerwatem biosfery UNESCO.

Minorka bogata jest w historyczne zabytki, jak również w wiele plaż chętnie odwiedzanych przez turystów. Największą popularnością cieszy się plaża Son Bou, która jest jednocześnie najdłuższą z plaż na wyspie. Została odznaczona Błękitną Flagą za czystość wody i bezpieczeństwo. Na uwagę zasługuje także plaża Cala Galdana znajdująca się u stóp klifów i charakterystyczna ze względu na delikatny, biały piasek. Nie brak tu także plaż dziewiczych takich jak Son Saura czy Trebaluger. Podczas zwiedzania szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na Mahón – stolicę Minorki z jednym z największych naturalnych portów Morza Śródziemnego. Warto odwiedzić także Ciutadellę – dawną stolicę, która kusi krętymi uliczkami pełnymi barokowych pałaców czy średniowiecznych kościołów.

Minorka ma ciekawa historię pełną okupacji przez różnych najeźdźców, w tym 100 lat rządów brytyjskich. Dzięki tak różnorodnym wydarzeniom w przeszłości wyspa ma jedyny w swoim rodzaju urok. Kameralny charakter wyspa zachowała przede wszystkim ze względu na dyktatorskie rządy generała Franco, który sprzeciwił się inwestowaniu w rozwój turystyki.

Dlaczego Minorka na wczasy?

Ta wyspa jest idealnym wyborem dla wszystkich osób decydujących się na wczasy last minute w Hiszpanii. Pozwala połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem. W odróżnieniu od innych wysp Minorka naprawdę sprzyja relaksowi ze względu na swój kameralny charakter i naturę, która prezentuje się w pełnej okazałości, praktycznie nienaruszona przez człowieka, z drugiej strony oferując wiele miejsc wartych zobaczenia.